مشاوره قبل از تولد کودک

مشاوره قبل از تولد کودک

مشاوره قبل از تولد، والدین بیمار را در مورد چگونگی تکامل ساختمان‌های دهان و فعالیت آنها و روند بیماری دندان‌ها آگاه ساخته و توصیه‌های لازم را در زمینه پیشگیری ارائه می‌دهد.

این مشاوره اطلاعاتی را در زمینه اهمیت تغذیه مادر و رفتارهای مرتبط با سلامتی در طول دوران بارداری (شامل اثرات داروها، تنباکو، الکل)، اهمیت مراقبت سلامت دهان مادر در طی دوران بارداری و زمان بندی توصیه شده برای درمان‌های دندانپزشکی مادر فراهم می‌آورد.

از آنجا که در اکثر مواقع باکتری‌های پوسیدگی زا از مادر به کودک منتقل می‌گردد، مشاوره قبل از تولد بایستی شامل بحث در مورد مداخلاتی باشد که می‌تواند انتقال این ارگانیسم‌های بیماری زا را متوقف کند.

مانند تغییر در رژیم غذایی مادر، درمان با فلوراید و کلرهگزیدین، ترمیم یا کشیدن دندان‌های پوسیده، استفاده از محصولات حاوی زایلیتول و …

در طی مشاوره قبل از بارداری در مورد زمان و ترتیب رویش دندان‌ها صحبت می‌شود زیرا تنوع در زمان و ترتیب رویش شایع بوده و مکررا سبب اضطراب والدین می‌شود.

دندان در آوردن کودک (رویش دندان‌ها) و چگونگی رویارویی با آن از دیگر مواردی است که در طی مشاوره قبل از تولد به آن اشاره می‌گردد و والدین در این زمینه آگاهی می‌یابند.

در طی مشاوره، دستورالعمل‌هایی برای معاینات دندانپزشکی مدون و مخصوصاً زمان اولین معاینه دندانپزشکی و اهمیت آن به والدین داده می‌شود.

 

 

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *