متخصص دندانپزشکی کودکان (اطفال) و نوجوانان

متخصص دندانپزشکی کودکان (اطفال) و نوجوانان

دندانپزشکی اطفال یک شاخه تخصصی از دندانپزشکی است که به صورت ویژه به سلامت دهان و دندان کودکان و نوجوانان می‌پردازد.

پزشکان متخصص در این شاخه، دوره تخصصی سه ساله دندانپزشکی کودکان را می‌گذرانند تا مهارت‌های لازم برای درمان مشکلات دهان و دندان کودکان را بدست آورند.

موسسات معتبر جهانی مثل آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) توصیه می‌کنند اولین ویزیت دندانپزشکی نوزاد، شش ماه پس از رویش اولین دندان یا در سن یک سالگی با مراجعه به دندانپزشک متخصص کودکان صورت گیرد.

متخصصین دندانپزشکی اطفال، آموزش هایی به والدین در خصوص تمیز کردن دندان نوزاد، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ارائه می‌دهند. همچنین نکاتی در مورد تغذیه مناسب و مصرف برخی داروها مثل قطره آهن و مشاوره در مورد عادت‌های کودک مثل استفاده از پستانک یا مکیدن شست نیز به والدین ارائه می‌دهند.

برای آگاهی از ضرورت مراجعه به دندانپزشک کودک و کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، توصیه می‌کنیم مقاله دندانپزشکی کودکان (اطفال) را مطالعه نمایید.
درمان‌هایی که توسط دندانپزشک کودک ارائه می‌شود

دندانپزشکان متخصص در این زمینه، طیف گسترده‌ای از خدمات و درمان‌ها را برای بیماران خود ارائه می‌دهند که در بر گیرنده دندان های شیری، دندان‌های دائمی، لثه و دهان کودکان می‌باشد.
آموزش های مرتبط با سلامت دهان و دندان

دندانپزشکان کودک با بیمارانی سر و کار دارند که دندان های تازه رویش یافته دارند، لذا تأکید اولیه آنها بر ارائه آموزش‌های لازم در خصوص سلامت دهان و دندان می‌باشد. این خدمات آموزشی نه تنها به کودکان، بلکه به والدین آنها نیز ارائه می‌شود تا به بهترین شکل منجر به حفظ سلامت دهان و دندان شود.

هدف از این آموزش‌ها بوجود آمدن عادت‌های سالم در کودکان طی دوران رشد آنها از خردسالی تا نوجوانی و سنین بالاتر می‌باشد. به عنوان مثال دندانپزشک اطفال، بیماران را در خصوص روش‌های مناسب مسواک زدن و استفاده از نخ دندان راهنمایی می‌کند. همچنین در خصوص تغذیه و رژیم غذایی مناسب مشاوره می‌دهد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *