کاربرد شیارپوش در دندانپزشکی کودکان(فیشورسیلانت)

کاربرد شیارپوش در دندانپزشکی کودکان(فیشورسیلانت)

شیارپوش‌ها برای کاهش خطر پوسیدگی روی سطح الکوزال (سطح جونده) دندان‌های دائمی ‌توصیه می‌شوند. دندان‌های خلفی دائمی‌ جوان و تازه رویش یافته بهترین کاندیدا برای گذاشتن شیارپوش هستند.

در این میان، دندان شماره 6 (اولین آسیای دائمی) که در سن 6 سالگی در پشت دندانهای شیری رویش پیدا می‌کند، بهترین منفعت را از گذاشتن شیارپوش می‌برد چرا که کودکان هنوز مهارت کافی برای مسواک زدن دندان‌های خلفی را نداشته و همچنین بدلیل شیطنت زیاد و خستگی پایان روز، یا مسواک نزده به رختخواب می‌روند و یا آنکه سریع و بدون کیفیت مسواک زده و به اتاق خواب می‌روند. لازم به توضیح است سطح جونده دندان به دلایل متعددی مستعد پوسیدگی می‌باشد.

اولا مینای دندان‌های تازه رویش یافته هنوز نابالغ بوده و محتوای ارگانیک نسبتا بالایی داشته و نفوذپذیرتر بوده که آن را به حمله پوسیدگی مستعدتر می‌سازد.

ثانیا مورفولوژی فرورفتگی‌ها و شیارهای سطح جونده، محیطی را برای گیر پلاک و تکثیر باکتری‌ها فراهم می‌سازد. مینای دندان در ناحیه شیارها و فرورفتگی‌ها نازک‌تر است و ممکن است مواد معدنی خود را سریعتر از دست دهد.

به علاوه، رویش کامل دندان‌های آسیا نیاز به مدت زمان نسبتاً طولانی دارد (5/1 تا 5/2 سال). این زمان رویش طولانی ممکن است با بهداشت دهانی کافی و مناسب تداخل کند، زیرا دسترسی موی مسواک هنگامی ‌که سطح اکوزال (جونده) دندان هنوز پایین‌تر از سطح جونده سایر دندان‌ها است، مشکل می‌باشد.

علاوه بر این فلوراید در کاهش پوسیدگی سطح جونده دندان در مقایسه با سطوح صاف کمتر مؤثر است. به همین دلیل قرار دادن فیشورسیلانت (شیارپوش) در سطح جونده دندان‌های آسیا برای کاهش میزان پوسیدگی در کودکان مفید است.

 

فیشورسیلانت چگونه مانع ایجاد پوسیدگی در شیارها می‌شود؟

در این روش از مواد همرنگ دندان و رقیق رزینی برای پوشاندن شیارهای عمیق و منافذ سطح دندان که بیش از 70% پوسیدگی دندان از آنجا آغاز می‌شود، استفاده می‌گردد.

ابتدا سطح دندان با برساژ تمیز شده و بدون اینکه دندان ‌تراش بخورد مواد فیشورسیلانت مثل چسب روی دندان قرار داده می‌شود و توسط نور آبی در همان جلسه سفت و محکم می‌شوند.

بهترین سن فیشورسیلانت 6  تا 12 سال و در مورد دندان‌های آسیای شیری و دائمی ‌تازه رویش یافته (دندان 6 و 7)  می‌باشد. این روش باعث کاهش قابل توجه پوسیدگی دندان‌ها در کودکان می‌شود ولی در کنار آن استفاده از مسواک و نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک نیز ضروری می‌باشد.

در سطح جونده دندان‌های آسیا معمولا فرورفتگی و شیارهای ظریف و عمیقی وجود دارد. به علت گیر و چسبیدن اکثر خوراکی‌ها و تنقلات پوسیدگی زا (از قبیل شکلات، کیک، بیسکویت و…) و نیز کلونیزه شدن و فعالیت باکتری‌های ایجاد کننده پوسیدگی در این نواحی که با جریان طبیعی آب دهان و حتی مسواک به راحتی قابل تمیز شدن نیستند، شروع پوسیدگی دندان معمولا در این سطوح اتفاق می‌افتد.

بنابراین فیشورسیلانت یک روش مؤثر برای پیشگیری از پوسیدگی سطوح جونده دندان‌ها می‌باشد. لازم به توضیح است دندان‌هایی که فیشورسیلانت شده اند باید هر 6 ماه یکبار معاینه شوند تا در صورت شکستگی یا پریدگی بخشی از شیارپوش، مجددا اصلاح گردند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *