فلورایدتراپی و کاربرد آن

فلورایدتراپی و کاربرد آن

فلورایدتراپی به معنای کاربرد موضعی فلوراید به صورت دوره ای بر روی دندان‌ها، به منظور افزایش مقاومت آن‌ها در برابر پوسیدگی است.

استفاده دوره‌ای از فلوراید در مطب سبب کاهش قابل توجهی در وقوع پوسیدگی دندانی و توقف پوسیدگی‌های اولیه در کودکان و بالغین می‌شود. در نتیجه کاربرد حرفه‌ای فلوراید موضعی برای کاهش پوسیدگی دندان توصیه می‌شود.

دندان‌های دائمی ‌تازه رویش یافته بیشتر مستعد پوسیدگی هستند. از طرف دیگر دقت و مهارت کمتر کودک در مسواک زدن نیز او را در خطر پوسیدگی دندانی بیشتری قرار می‌دهد.

اولین دندان آسیای دائمی ‌حدودا در سن 6 سالگی رویش می‌یابد. امکان پوسیدگی این دندان بسیار بیشتر از سایر دندان‌های دائمی ‌است.

رویش دندان آسیای اول دائمی ‌با افتادن هیچ یک از دندان‌های شیری همراه نیست، متاسفانه خیلی از والدین حتی متوجه رویش این دندان مهم در دهان کودکانشان نمی‌شوند و تصور می‌کنند این دندان هم یکی از دندان‌های شیری است و پوسیدگی آن را جدی نمی‌گیرند.

به همین خاطر معمولا این دندان خیلی زود و گاهی حتی قبل از رویش کامل آن دچار پوسیدگی می‌شود. بدین جهت، حتی در غیاب پوسیدگی دندانی، کاربرد فیشورسیلنت و فلورایدتراپی برای کودکان به منظور افزایش مقاومت این دندان‌ها به ایجاد پوسیدگی توصیه می‌شود.

در فلورایدتراپی دندانپزشک فلوراید را به صورت ژل یا وارنی روی دندان‌ها بکار می‌رود. توصیه می‌شود فلورایدتراپی در مطب و توسط دندانپزشک، از وقتی که همه دندان‌های شیری رویش یافتند شروع شود و بسته به وضعیت و شاخص‌های پوسیدگی کودک هر 3 ماه تا 6 ماه تکرار شود.

 

راهنمای مراقبت بعد از فلورایدتراپی با وارنیش فلوراید

فلورایدتراپی هم برای دندان‌های شیری و هم برای دندان‌های دایمی ‌قابل اجرا می‌باشد. فلورایدتراپی با وارنیش فلوراید از 2 سالگی قابل انجام است. به همین منظور مراقبت‌هایی که بعد از فلورایدتراپی الزامی‌است یادآوری می‌شود:

  • فرد باید از خوردن، نوشیدن و شستن دهان به مدت سی دقیقه اجتناب کند.
  • تا صبح روز بعد، از خوردن غذای ساینده اجتناب کند.
  • تا صبح روز بعد از مسواک زدن خودداری کند.
  • تغییر رنگ دندان‌ها موقتی می‌باشد و بعد از 24 ساعت به حالت اول برمی‌گردد.
  • انجام فلورایدتراپی بسته به وضعیت و شاخص‌های پوسیدگی کودک هر 3 ماه تا 6 ماه باید تکرار شود.

 

راهنمای مراقبت بعد از فلورایدتراپی با ژل فلوراید

  • فرد باید از خوردن، نوشیدن و شستن دهان به مدت سی دقیقه اجتناب کند.
  • توصیه می‌شود در صورت نیاز، پس از سی دقیقه یک لیوان شیر نوشیده شود.
  • انجام فلورایدتراپی بسته به وضعیت و شاخص‌های پوسیدگی کودک هر 3 ماه تا 6 ماه باید تکرار شود.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *